Facebook Pixel embed script Alumni Award Recipients | College of Engineering | Georgia Institute of Technology | Atlanta, GA

Alumni Award Recipients

Duane L. Hoover
2008
Engineering Hall of Fame
Joseph F. Horn
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Scott J. Horowitz
1996
Council of Outstanding Young Engineer
John G. Hotchkiss
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Dayton Howe
1999
Engineering Hall of Fame
Homer Scott Howell
2004
Engineering Hall of Fame
Lawrence P. Huang
1998
Honorary Engineering Award
Walter W. Hubbard
1997
Academy of Distinguished Engineer
John J. Hudiburg Jr.
1994
Engineering Hall of Fame
John J. Hudiburg III
1997
Council of Outstanding Young Engineer
John R. Huff
1996
Academy of Distinguished Engineer
John R. Huff
2007
Engineering Hall of Fame
Mel Hughes
2002
Academy of Distinguished Engineer
Chuck W. Hughes Jr.
2006
Academy of Distinguished Engineer
Charles H. Huling
2007
Academy of Distinguished Engineer
Jay D. Humphrey
2010
Academy of Distinguished Engineer
Andrew T. Hunt
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Eden M. Hunt
2002
Council of Outstanding Young Engineer
Andrew T. Hunt
2002
Academy of Distinguished Engineer
John C. Hunter III
1997
Academy of Distinguished Engineer
Hugh Franklin Hunter III
2000
Engineering Hall of Fame
John C. Hunter III
2005
Engineering Hall of Fame
Bruce Hurst
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Abraham Hyatt
1995
Engineering Hall of Fame
Kenneth E. Hyatt
2000
Academy of Distinguished Engineer
Donna Hyland
2012
Dean's Appreciation Award - COE
Andrew Ibbotson
2013
Council of Outstanding Young Engineer
George H. Inman
1996
Academy of Distinguished Engineer
Frank Inman Jr.
1996
Academy of Distinguished Engineer
Joseph C. Irastorza
2008
Academy of Distinguished Engineer
Claude Allen Ivey
1995
Academy of Distinguished Engineer
Selma A. Jabaley
2008
Academy of Distinguished Engineer
Timothy T. Jackson
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Birdel F. Jackson III
2002
Academy of Distinguished Engineer
J. Kurt Jacobus
2007
Council of Outstanding Young Engineer
Kurt Jacobus
2018
Academy of Distinguished Engineer
Sharon M. Jadrnak
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Michelle Jarrard
2015
Academy of Distinguished Engineer
Artis C. Jenkins
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Shawn E. Jenkins
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Stephen F. Jensen
1999
Council of Outstanding Young Engineer
Stephen F. Jensen
2010
Academy of Distinguished Engineer
Stanley C. Jewell
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Edward Dunbar Jewell
1998
Academy of Distinguished Engineer
Jorge H. Jimezez
2015
Council of Outstanding Young Engineer
Elaine Ho Johns
2017
Academy of Distinguished Engineer
John G. Johnson
1994
Academy of Distinguished Engineer
Terry W. Johnson
1995
Academy of Distinguished Engineer
Thomas H. Johnson
1996
Academy of Distinguished Engineer
E. Calvin Johnson
2004
Engineering Hall of Fame

Pages