Facebook Pixel embed script Alumni Award Recipients | College of Engineering | Georgia Institute of Technology | Atlanta, GA

Alumni Award Recipients

James Blitch III
2014
Engineering Hall of Fame
Larry J. Bloom
2000
Academy of Distinguished Engineer
Coe A. Bloomberg
1995
Academy of Distinguished Engineer
Frank Blount
1994
Academy of Distinguished Engineer
Shelley Blount
2001
Academy of Distinguished Engineer
Micky Bly
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Lawrence K. Blystone
2003
Academy of Distinguished Engineer
David E. Bockelman
2000
Council of Outstanding Young Engineer
Keefe E. Bohannan
2010
Council of Outstanding Young Engineer
Jose A. Bolivar
2002
Engineering Hall of Fame
Dana A. Bolstad
2003
Council of Outstanding Young Engineer
Elizabeth A. Boltz
2010
Council of Outstanding Young Engineer
Susan Bonds
2013
Academy of Distinguished Engineer
Jimmy C. Bonner
2002
Council of Outstanding Young Engineer
James R. Borders
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Michael E. Borders
1995
Council of Outstanding Young Engineer
James R. Borders
2017
Academy of Distinguished Engineer
David M. Bowden
2004
Academy of Distinguished Engineer
George L. Bowen III
2010
Honorary Engineering Award
Christopher J. Bowick
2005
Academy of Distinguished Engineer
Harold T. Bowling
2000
Academy of Distinguished Engineer
Harold T. Bowling
2007
Engineering Hall of Fame
James W. Bowyer
1995
Academy of Distinguished Engineer
James W. Bowyer
2006
Engineering Hall of Fame
Yavuz A. Bozer
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Richard G. Bradley Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Ronnie Bradley Jr.
1998
Academy of Distinguished Engineer
James L. Bradner
2005
Academy of Distinguished Engineer
Carl F. Branson
1999
Engineering Hall of Fame
Allen Brantley
2002
Council of Outstanding Young Engineer
Fran Brantley
2011
Engineering Hall of Fame
Jean Breedlove
1999
Academy of Distinguished Engineer
General Philip Breedlove
2013
Academy of Distinguished Engineer
Jeffrey L. Brinen
2000
Council of Outstanding Young Engineer
James E. Broadwell
2011
Engineering Hall of Fame
John F. Brock III
1996
Academy of Distinguished Engineer
J. Don Brock
1997
Academy of Distinguished Engineer
John Brock
2017
Engineering Hall of Fame
Robert A. Brodowski
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Arthur D. Brook
1994
Academy of Distinguished Engineer
Marvin G. Brooks Jr.
2000
Academy of Distinguished Engineer
David S. Brookstein
1999
Academy of Distinguished Engineer
Kristen H. Brosnan
2017
Council of Outstanding Young Engineer
Craig W. Brown
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Carey H. Brown
1996
Academy of Distinguished Engineer
Kenneth Brown
1999
Academy of Distinguished Engineer
Roger H. Brown Sr.
2000
Engineering Hall of Fame
John Robert Brumfield
2008
Council of Outstanding Young Engineer
Morris M. Bryan Jr.
1994
Engineering Hall of Fame
Francis Bryan Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer

Pages