Alumni Award Recipients | College of Engineering

Alumni Award Recipients

Thomas G. Scarbrough
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Mark A. Schmitt
1998
Council of Outstanding Young Engineer
Cecil W. Schneider
1998
Academy of Distinguished Engineer
Larry A. Schneider
2011
Academy of Distinguished Engineer
Joan M. Schork
1998
Council of Outstanding Young Engineer
John E. Schott
1994
Engineering Hall of Fame
Lisa A. Schott
2005
Council of Outstanding Young Engineer
Dror Seliktar
2008
Council of Outstanding Young Engineer
John G. Sessoms Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Charles David Seuss
2000
Academy of Distinguished Engineer
Terry Scott Shamlin
1996
Academy of Distinguished Engineer
Suzzane Shank-Werdlow
2014
Academy of Distinguished Engineer
Benjamin Shapiro
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Richard H. Sharpe
1998
Council of Outstanding Young Engineer
Julius C. Shaw Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Julius C. Shaw Jr.
1997
Engineering Hall of Fame
Teresa H. Shea
2017
Academy of Distinguished Engineer
Roy C. Sheffield
1995
Academy of Distinguished Engineer
Randolph Sheffield
2000
Council of Outstanding Young Engineer
William S. Shepard Sr.
1995
Academy of Distinguished Engineer
Hanif D. Sherali
2011
Academy of Distinguished Engineer
Warren D. Shiver
1994
Academy of Distinguished Engineer
Edward J. Shockley
1999
Academy of Distinguished Engineer
Marcus William Shute Sr.
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Leslie R. Sibert
2005
Council of Outstanding Young Engineer
Leslie Sibert
2016
Academy of Distinguished Engineer
Alan F. Sides
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Ronda R. Sides
1997
Council of Outstanding Young Engineer
John M. Siegel
2001
Council of Outstanding Young Engineer
C.J. Pete Silas
1994
Engineering Hall of Fame
James F. Simmons
1996
Academy of Distinguished Engineer
James F. Simmons
2013
Engineering Hall of Fame
Jim Simmons
2013
Engineering Hall of Fame
Brian T. Singleton
2000
Council of Outstanding Young Engineer
Arthur Chester Skinner Jr.
1999
Engineering Hall of Fame
Ronald S. Slaymaker
2004
Academy of Distinguished Engineer
Mark C. Smith
1995
Academy of Distinguished Engineer
Russell G. Smith
1995
Academy of Distinguished Engineer
Richard L. Smith
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Cyrus W. Smith
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Joseph L. Smith Jr.
2004
Engineering Hall of Fame
Mark C. Smith
2006
Engineering Hall of Fame
Jane L. Snowdon
2008
Academy of Distinguished Engineer
Linda H. Sorrow
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Jesus M. Sosa
1995
Academy of Distinguished Engineer
Slim Souissi
2006
Academy of Distinguished Engineer
L. Terrell Sovey Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
W. Pierre Sovey
1994
Academy of Distinguished Engineer
Francis N. Spears
1996
Academy of Distinguished Engineer
Kathleen K. Spillane
2002
Council of Outstanding Young Engineer

Pages