Alumni Award Recipients | College of Engineering

Alumni Award Recipients

George S. Spindler
1994
Academy of Distinguished Engineer
George S. Spindler
2007
Engineering Hall of Fame
Mary A. Spio
2010
Council of Outstanding Young Engineer
Steven M. Spivak
1996
Academy of Distinguished Engineer
Christopher A. Squires
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Tirumalai S. Srivatsan
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Malcolm T. Stamper
1994
Engineering Hall of Fame
E. Roe Stamps IV
1995
Academy of Distinguished Engineer
E. Roe Stamps IV
2001
Engineering Hall of Fame
Robert N. Stargel Jr.
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Jocelyn M. Stargel
1999
Council of Outstanding Young Engineer
Jocelyn Stargel
2016
Academy of Distinguished Engineer
Robert N. Stargel, Jr.
2015
Academy of Distinguished Engineer
James H. Starnes Jr.
1996
Academy of Distinguished Engineer
Albert H. Staton Jr.
1998
Engineering Hall of Fame
John C. Staton Jr.
2005
Dean's Appreciation Award - COE
Jan Philip Stegemann
2007
Council of Outstanding Young Engineer
Jack C. Stein
1995
Engineering Hall of Fame
Stefan V. Stein
2004
Academy of Distinguished Engineer
Robert Randolph Stevens
1998
Academy of Distinguished Engineer
H. Milt Stewart
1995
Academy of Distinguished Engineer
Marty Stewart
1996
Council of Outstanding Young Engineer
H. Milt Stewart
2000
Engineering Hall of Fame
Joseph D. Stewart
2012
Engineering Hall of Fame
Albert Richard Stirni
1995
Engineering Hall of Fame
Buck Hammond Stith Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Buck Hammond Stith Jr.
2002
Engineering Hall of Fame
Bill Stobaugh
2002
Academy of Distinguished Engineer
Lisbeth G. Stockman
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Frederick G. Storey
1994
Engineering Hall of Fame
J. Frank Stovall
1998
Engineering Hall of Fame
Fred W. Stover Jr.
2005
Engineering Hall of Fame
James A. Stratigos Jr.
2000
Academy of Distinguished Engineer
Federico M. Stubbe
2004
Academy of Distinguished Engineer
William G. Stubbs
1996
Council of Outstanding Young Engineer
David Suleiman
2003
Council of Outstanding Young Engineer
William W. Sullins
1996
Council of Outstanding Young Engineer
J. Bill Summerour Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Kevin G. Sutterer
1996
Council of Outstanding Young Engineer
C. Meade Sutterfield
1996
Academy of Distinguished Engineer
Julie L. Swann
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Bryan M. Swarn
2010
Council of Outstanding Young Engineer
John M. Swihart
1994
Academy of Distinguished Engineer
John M. Swihart
1996
Engineering Hall of Fame
Aleksander Szlam
1998
Academy of Distinguished Engineer
Joseph K. Tannehill
1999
Academy of Distinguished Engineer
Keisha Tanner
2016
Academy of Distinguished Engineer
David E. Tate Jr.
2000
Academy of Distinguished Engineer
Wahid Tawfik
2006
Academy of Distinguished Engineer
Jo M. Teague Jr.
1998
Engineering Hall of Fame

Pages