Facebook Pixel embed script Alumni Award Recipients | College of Engineering | Georgia Institute of Technology | Atlanta, GA

Alumni Award Recipients

J. Frank Stovall
1998
Engineering Hall of Fame
Fred W. Stover Jr.
2005
Engineering Hall of Fame
James A. Stratigos Jr.
2000
Academy of Distinguished Engineer
Federico M. Stubbe
2004
Academy of Distinguished Engineer
William G. Stubbs
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Johnna Stueck
2018
Council of Outstanding Young Engineer
David Suleiman
2003
Council of Outstanding Young Engineer
William W. Sullins
1996
Council of Outstanding Young Engineer
J. Bill Summerour Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Kevin G. Sutterer
1996
Council of Outstanding Young Engineer
C. Meade Sutterfield
1996
Academy of Distinguished Engineer
Julie L. Swann
2006
Council of Outstanding Young Engineer
Bryan M. Swarn
2010
Council of Outstanding Young Engineer
John M. Swihart
1994
Academy of Distinguished Engineer
John M. Swihart
1996
Engineering Hall of Fame
Aleksander Szlam
1998
Academy of Distinguished Engineer
Joseph K. Tannehill
1999
Academy of Distinguished Engineer
Keisha Tanner
2016
Academy of Distinguished Engineer
David E. Tate Jr.
2000
Academy of Distinguished Engineer
Wahid Tawfik
2006
Academy of Distinguished Engineer
Jo M. Teague Jr.
1998
Engineering Hall of Fame
Harry E. Teasley Jr.
1994
Academy of Distinguished Engineer
Howard T. Tellepsen Sr.
1994
Engineering Hall of Fame
Howard T. Tellepsen Jr.
1996
Academy of Distinguished Engineer
Howard Tellepsen
2016
Engineering Hall of Fame
John J. Tenanty
1998
Council of Outstanding Young Engineer
Michael E. Tennenbaum
1994
Academy of Distinguished Engineer
Michael E. Tennenbaum
2017
Engineering Hall of Fame
Joel Tenney
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Mark S. Terry
2014
Academy of Distinguished Engineer
William L. Thacker Jr.
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Randy J. Thayer
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Randy J. Thayer
2000
Academy of Distinguished Engineer
Austin C. Thies
1994
Engineering Hall of Fame
Ruble A Thomas
1995
Engineering Hall of Fame
Michael E. Thomas
2001
Dean's Appreciation Award - COE
Walter Thomas
2002
Academy of Distinguished Engineer
Lanny S. Thomas
2012
Academy of Distinguished Engineer
Thomas Lee Thompson
1995
Council of Outstanding Young Engineer
James R. Thompson Jr.
1996
Academy of Distinguished Engineer
Joe F. Thompson Jr.
2008
Academy of Distinguished Engineer
James S. Thomson
2003
Academy of Distinguished Engineer
Kirk S. Thornburg
2012
Academy of Distinguished Engineer
Howard A. Thrailkill
2001
Academy of Distinguished Engineer
Howard A. Thrailkill
2013
Engineering Hall of Fame
Howard Thrailkill
2013
Engineering Hall of Fame
Veena S. Tikare
1999
Council of Outstanding Young Engineer
Emily A. Tilden
1996
Council of Outstanding Young Engineer
John E. Till
1996
Academy of Distinguished Engineer
Krista S. Tillman
2007
Academy of Distinguished Engineer

Pages