Facebook Pixel embed script Alumni Award Recipients | College of Engineering | Georgia Institute of Technology | Atlanta, GA

Alumni Award Recipients

Ken R. Entrekin
2013
Academy of Distinguished Engineer
Edward A. Eppinger
2005
Engineering Hall of Fame
Patrick Epps Epps
2000
Academy of Distinguished Engineer
Ali Erdemir
2000
Academy of Distinguished Engineer
Signe R. Erickson
2007
Council of Outstanding Young Engineer
Goodman B. Espy III
1994
Academy of Distinguished Engineer
Paul D. Espy
2011
Engineering Hall of Fame
Jose C. Estrada
1999
Academy of Distinguished Engineer
Alfred Estrada
2000
Engineering Hall of Fame
Raul R. Estripeaut
2004
Academy of Distinguished Engineer
James O. Etheredge
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Dwight H. Evans
1996
Academy of Distinguished Engineer
Susan I. Evans
2001
Council of Outstanding Young Engineer
Kevin A. Eyl
2007
Academy of Distinguished Engineer
James R. Fair
1994
Engineering Hall of Fame
Dolan P Falconer Jr.
2001
Academy of Distinguished Engineer
Thomas A. Fanning
2015
Dean's Appreciation Award - COE
James Gordon Farmer
2011
Engineering Hall of Fame
Melvin S. Feder
1996
Engineering Hall of Fame
John A. Fedun
2008
Council of Outstanding Young Engineer
George W. Felker Jr.
1994
Engineering Hall of Fame
Yony Feng
2018
Council of Outstanding Young Engineer
Catherine Ferrie
2004
Council of Outstanding Young Engineer
Catherine Ferrie
2014
Academy of Distinguished Engineer
Penney A. File
1996
Council of Outstanding Young Engineer
James D. Finley
1994
Engineering Hall of Fame
Daniel H. Fisher
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Tom Fitzpatrick
1994
Academy of Distinguished Engineer
Tom Fitzpatrick
2003
Engineering Hall of Fame
David D. Flanagan
2004
Academy of Distinguished Engineer
Paul H. Flower
2017
Academy of Distinguished Engineer
Daniel Fort Flowers Jr.
1996
Council of Outstanding Young Engineer
D. Fort Flowers Jr
2017
Academy of Distinguished Engineer
Daniel C. Floyd
2007
Council of Outstanding Young Engineer
Angela Gill Folsom
2010
Council of Outstanding Young Engineer
David L. Foote
2003
Academy of Distinguished Engineer
Andrew Foote
2018
Dean's Impact Award
Bryan H. Fortson
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Frank B. Fortson III
1999
Academy of Distinguished Engineer
Gregory Foster
2013
Council of Outstanding Young Engineer
Greg Foster
2018
Academy of Distinguished Engineer
John Louis Fouts
2011
Academy of Distinguished Engineer
Sheldon J. Fox
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Sheldon J. Fox
2008
Academy of Distinguished Engineer
Dave Frakes
2007
Council of Outstanding Young Engineer
John R. Freeman
1996
Academy of Distinguished Engineer
Jo Anne Freeman
1996
Academy of Distinguished Engineer
Paul Freet
2007
Academy of Distinguished Engineer
Stephen W. Freiman
1996
Academy of Distinguished Engineer
Sandra Adamson Fryhofer
2000
Academy of Distinguished Engineer

Pages