Facebook Pixel embed script Alumni Award Recipients | College of Engineering

Alumni Award Recipients

Michael L. Fulbright
1999
Academy of Distinguished Engineer
Michael Fulbright
2016
Academy of Distinguished Engineer
Anne W. Fuller
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Lieutenant Colonel James Furlow
1998
Engineering Hall of Fame
Jerry B. Fussell
1995
Academy of Distinguished Engineer
James Chris Gaffney
2011
Academy of Distinguished Engineer
Robin R. Galer
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Jeffrey S. Gallinat
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Thomas D. Gambino
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Thomas D. Gambino
2006
Academy of Distinguished Engineer
Steven F. Garnier
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Norman H. Garrett
1998
Council of Outstanding Young Engineer
Frantisek Gasparik
1996
Academy of Distinguished Engineer
Jeffrey T. Gasser
2005
Academy of Distinguished Engineer
Antonio A. Gates
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Eric Gebhardt
2010
Council of Outstanding Young Engineer
Eric Gebhardt
2011
Academy of Distinguished Engineer
Phillip N. Gee
1996
Council of Outstanding Young Engineer
Ron L. Geer
2011
Engineering Hall of Fame
Harold W. Gegenheimer
1995
Engineering Hall of Fame
Robert V. Geiger
2003
Academy of Distinguished Engineer
Lawrence L. Gellerstedt Jr.
1994
Engineering Hall of Fame
Lawrence L. Gellerstedt Jr.
2000
Dean's Appreciation Award - COE
Robert M. Gemmell
1999
Academy of Distinguished Engineer
William W. George
1996
Academy of Distinguished Engineer
Frank Vreeland George Jr.
2001
Engineering Hall of Fame
William W. George
2005
Engineering Hall of Fame
Mark J. Gersbach
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Don P. Giddens
1994
Academy of Distinguished Engineer
Don P. Giddens
2014
Engineering Hall of Fame
Jeffrey V. Giglio
2007
Academy of Distinguished Engineer
Linda Taylor Gilday
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Michael W. Ginn
2011
Academy of Distinguished Engineer
Maurice I. Glad Jr.
1996
Academy of Distinguished Engineer
Sherman J. Glass Jr.
1997
Academy of Distinguished Engineer
Sherman J. Glass Jr.
2012
Engineering Hall of Fame
Thomas A. Glaze
2006
Academy of Distinguished Engineer
Robert W. Glenn Jr.
2008
Council of Outstanding Young Engineer
Edmund C. Glover
1998
Academy of Distinguished Engineer
Edmund C. Glover
2008
Engineering Hall of Fame
Thierry Godart
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Dan C. Godbee
2006
Academy of Distinguished Engineer
Francis S. Godbold
1997
Academy of Distinguished Engineer
Timothy G. Goddard
2000
Council of Outstanding Young Engineer
Robert C. Goetz
1998
Academy of Distinguished Engineer
Dixie E. Goins
1998
Academy of Distinguished Engineer
Arnold I. Goldberg
2004
Engineering Hall of Fame
Sidney Goldin
1994
Engineering Hall of Fame
Stephen D. Goodman
1995
Council of Outstanding Young Engineer
Thomas L. Gossage
1994
Academy of Distinguished Engineer

Pages